Spis treści:
Android TV Box - co to jest?
Android TV Box działa z systemem operacyjnym Android. To rodzaj małego komputera, który podłączamy do telewizora za pomocą kabla HDMI. Android TV Box ma zwykle formę małego, płaskiego prostokąta. Skromne wymiary sprawiają, że można go umieścić obok telewizora lub gdzieś w pobliżu. Na zewnętrznej części Android TV Box znajdują się zazwyczaj porty i gniazda. Mogą to być porty HDMI, USB, Ethernet, karty pamięci SD lub MicroSD, porty audio-wideo i inne. Służą one do podłączania urządzeń zewnętrznych takich jak telewizory, głośniki, klawiatury czy myszy.
Na przedniej lub górnej części Android TV Box znajdziemy tradycyjne przyciski nawigacyjne lub interfejsy dotykowe, które pozwalają na sterowanie bez pilota. Często można także zauważyć wskaźniki LED, które informują o statusie urządzenia takim jak zasilanie czy nawiązane połączenie sieciowe. Niektóre modele Android TV Box posiadają zewnętrzną antenę Wi-Fi, która poprawia jakość i zakres sygnału sieciowego, aby osiągnąć lepszą łączność bezprzewodową, a także otwory wentylacyjne lub małe wiatraczki, które pomagają w odprowadzaniu ciepła i zapobiegają przegrzewaniu się urządzenia. I to właściwie wszystko, co na pierwszy rzut oka.
Co potrafi Android TV Box
Android TV Box jest wyposażony w moduł Wi-Fi lub port Ethernet do połączenia z internetem. Pozwala używać przeglądarki internetowej, pobierać aplikacje, strumieniować treści online i korzystać ze streamingów oferowanych przez Netflix, Amazon Prime czy Disney. Odtwarzacz multimedialny wraz z aplikacjami dostępnymi w sklepie Google Play zapewniają dostęp do rozrywki online, a często poszukiwana możliwość odtwarzania muzyki i wideo na domowych imprezach może zostać zrealizowana na przykład z YouTube i Spotify.
Android TV Box pozwala także na odtwarzanie lokalnych plików multimedialnych, które najczęściej decydujemy się przechowywać na zewnętrznych nośnikach pamięci takich jak dyski twarde, pamięci flash USB czy karty SD. Dla nieufnych śpieszymy z zapewnieniem – tak, będzie można odtwarzać filmy, muzykę i wyświetlać zdjęcia bezpośrednio na telewizorze. A skoro dzięki systemowi operacyjnemu Android i dostępowi do sklepu Google Play możemy instalować aplikacje, to w tej grupie mieszczą się również gry, które można odtwarzać na telewizorze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć kontroler i cieszyć się wrażeniami zwłaszcza w trybach dla wielu graczy z poziomu domowej kanapy.
Łatwa obsługa telewizora z internetem
Android TV Box jest łatwy w obsłudze dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, pilotowi zdalnego sterowania i obsłudze głosowej, pilot jest bowiem wyposażony w mikrofon, który umożliwia wprowadzanie poleceń głosowych. Po wciśnięciu przycisku aktywującego głosowe wyszukiwanie użytkownik może wypowiedzieć polecenie. Może to być pytanie, prośba o wyszukanie określonej treści, uruchomienie aplikacji lub wykonanie innych czynności. Wbudowane funkcje rozpoznawania mowy w telewizorze lub Android TV Box przekształcają wypowiedź użytkownika na tekst.
Urządzenie analizuje wypowiedź próbując zrozumieć polecenie i wyodrębnić istotne informacje nawet, jeżeli brakuje w nim nieco precyzji. Funkcje wyszukiwania głosowego mogą się co prawda różnić w zależności od modelu telewizora, systemu operacyjnego i producenta, ale coraz więcej modeli oferuje zaawansowane interakcje głosowe, sterowanie innymi urządzeniami zintegrowanymi w domowym systemie automatyki smart home czy możliwość wyszukiwania treści w różnych językach.
Czy mój telewizor będzie działał z Android Box TV?
To równie często słyszane pytanie, jakie zadają użytkownicy i planujący zakup telewizora, jak to, czy telewizor da się podłączyć do internetu. Na początek sprawdź, jakie porty znajdują się na tylnym panelu telewizora. Najważniejszym portem, który będzie potrzebny do podłączenia Android TV Box, jest port HDMI – w nowych telewizorach to już absolutna podstawa; taki standard. Telewizor musi mieć co najmniej jeden wolny port HDMI, który będzie można wykorzystać do podłączenia Android TV Box.
Jeżeli Android TV Box obsługuje rozdzielczość 4K, upewnij się, że telewizor również obsługuje 4K – jeżeli obsługuje rozdzielczości niższe, to należy wybrać box o innej specyfikacji. Jeśli telewizor ma wbudowany system Android TV, oznacza to, że jest już wyposażony w funkcje i aplikacje dostępne w Android TV Box i w takim przypadku dodatkowe urządzenie może nie być konieczne. Popularne alternatywy wobec Android TV Box to Smart TV, Apple TV, Roku, Amazon Fire TV, HTPC (Home Theater PC) czy Chromecast od Google – w skrócie: warto sprawdzić, czy telewizor posiada jakieś funkcje wbudowane.
Dobrze uniknąć przykrych niespodzianek i sprawdzić najpierw, czy na stronie producenta Android TV Box lub w instrukcji obsługi podano minimalne wymagania sprzętowe dla urządzenia. Mogą to być wersja systemu operacyjnego, pamięć RAM czy przetwornik wideo Wreszcie jeśli zależy Ci na konkretnych funkcjach takich jak obsługa HDR, Dolby Vision czy DTS, to sprawdź wówczas, czy telewizor i wybrany Android TV Box oferują te możliwości i czy są ze sobą kompatybilne.
Nowy wymiar telewizji
Relatywnie nowe, kuszące funkcje telewizji domowej są niesłusznie kojarzone jako niesamowicie skomplikowane i wymagające poniesienia dodatkowych kosztów. Platformy streamingowe są zwykle objęte comiesięcznym abonamentem, ale oferują też prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, który umożliwia łatwe przeglądanie i wybór treści. To ważne zwłaszcza w kontekście osób starszych, które początkowo mogą mieć trudności z obsługą technologii i dobrze, gdy mogą nauczyć się korzystać z tych usług, by cieszyć się filmami i serialami. Platformy streamingowe można oglądać na różnych urządzeniach takich jak telewizory Smart TV, komputery, tablety i smartfony. Podsumujmy – do korzystania z Android TV Box wystarczy HDMI, źródło zasilania, krótka konfiguracja języka i Wi-Fi oraz ewentualne logowanie na konto Google. Gotowe!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.9 / 5. Liczba głosów: 11
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.