Spis treści:
Postępująca automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry systematycznie rośnie. Praktycznie każda gałąź przemysłu inwestuje w automatyzację, której celami są zwiększenie wydajności, ograniczenie awarii do minimum, redukcja kosztów i poprawienie jakości.
Czego można się nauczyć w trakcie zajęć z podstaw informatyki
W obecnych czasach podstawowa umiejętność obsługi komputera nie jest niczym szczególnym. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko, warto systematycznie poszerzać swoją wiedzę. Choć zajęcia na poszczególnych uczelniach mogą się nieznacznie od siebie różnić, to w gruncie rzeczy praktycznie wszyscy studenci uczą się tych samych rzeczy.
- Jak na podstawy przystało, studenci na początku uczą się budowy komputera. Dowiadują się, za co są odpowiedzialne poszczególne podzespoły komputerowe i w jaki sposób działają. Kolejny krok to zapoznanie się z najważniejszą funkcjonalnością programu EXCEL.
- Kolejne zajęcia obejmują analizę danych, a także wykonywanie prostych obliczeń przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego. Te umiejętności z pewnością przydadzą się w przyszłości, m.in. podczas tworzenia raportów.
- Przedmiot podstawy informatyki obejmuje ponadto tworzenie wektorów, macierzy i wykresów funkcji. To również praktyczne umiejętności, które przydadzą się studentom na wielu stanowiskach.
- Następnie osoby prowadzące zajęcia uczą studentów kierunku robotyka i automatyka, w jaki sposób wykorzystywać arkusz kalkulacyjny do obliczeń inżynierskich. Niezwykle często zachodzi potrzeba analizowania dużego zbioru liczb, dlatego przyszli absolwenci uczą się, w jaki sposób przyspieszyć swoją pracę, poprzez wykorzystanie takich programów jak EXCEL.
W trakcie trwania ćwiczeń przeprowadzane są testy, które weryfikują wiedzę studentów i sprawdzają postępy w nauczaniu.
Wprowadzenie do systemów operacyjnych
Kolejny, niezwykle ważny dział informatyki obejmuje systemy operacyjne. Studenci stopniowo zgłębiają wiedzę dotyczącą systemu Linux. Na pierwszych zajęciach prowadzący przedstawiają podstawowe polecenia. Na kolejnych studenci uczą się bardziej skomplikowanych poleceń w systemie Linux/Unix. Następnie przychodzi długo oczekiwany czas na napisanie prostego skryptu. Dla wielu osób jest to pierwszy skrypt w ich życiu. Jakie jeszcze umiejętności można zdobyć dzięki przedmiotowi podstawy informatyki?
Umiejętność samodzielnego napisania programu jest niezbędna w pracy automatyka i robotyka. Podczas zajęć studenci zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą programowania.
Kolejne etapy nauczania to pisanie coraz bardziej skomplikowanych programów, a także poznanie metod umożliwiających szybkie i skuteczne wykrywanie błędów.
Studenci potrafią też obsługiwać programy przeznaczone do tworzenia różnego rodzaju aplikacji komputerowych.
Powyższe umiejętności mają wszyscy absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku automatyka i robotyka. Ponadto w trakcie zajęć z podstaw informatyki studenci uczą się pracy w grupie i umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów.
Kandydaci na studia automatyka i robotyka
Osoby, które chciałyby zacząć studiować automatykę i robotykę, przede wszystkim powinny mieć predyspozycje do nauk ścisłych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ szczególnie na pierwszych dwóch semestrach jest kilka przedmiotów związanych z matematyką. Kolejną kwestią jest umiejętność analitycznego myślenia, pracy w grupie i chęć poszerzania swojej wiedzy.
- Ponadto osoby, które pragną studiować automatykę i robotykę, powinny być kreatywne. W trakcie studiów studenci z pewnością zetkną się z problemami, które wymagają niestandardowego podejścia, dlatego tak ważne jest kreatywne myślenie.
- Kandydaci z predyspozycjami do różnego rodzaju prac konstrukcyjnych często aplikują na opisywany kierunek. Wiele osób łączy zamiłowanie do elektroniki, a także mechaniki precyzyjnej.
Osoby aplikujące na kierunek automatyka i robotyka są zazwyczaj skrupulatne, dokładne i precyzyjnie wykonują powierzone zadania. Uczelnie, na których można studiować ten kierunek, są praktycznie we wszystkich większych miastach. Największą popularnością cieszą się uczelnie we Wrocławiu, w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Warto wiedzieć, że uniwersytety i politechniki w pozostałych miastach również prezentują wysoki poziom nauczania, dlatego duża liczba kandydatów decyduje się na aplikowanie na mniejsze uczelnie.
Studenci i absolwenci kierunku automatyka i robotyka
W zależności od konkretnej uczelni studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku lub 4 lata i są zakończone egzaminem inżynierskim. Następnie studenci stoją przed trudnym wyborem, a mianowicie czy wejść już na rynek pracy, czy dalej poszerzać swoją wiedzę na studiach drugiego stopnia. Bez względu na to, jaką drogę wybierze student, ma on już specjalistyczną wiedzę, którą z powodzeniem może wykorzystywać w praktyce.
- Inżynier automatyki i robotyki potrafi samodzielnie zrealizować kompletny projekt, który będzie stosowany w automatyce przemysłowej. Jego elementami są nie tylko sieci komputerowe, ale również programowalne mikrokontrolery.
- Kolejna niezwykle przydatna umiejętność to tworzenie baz danych. Absolwent studiów pierwszego stopnia potrafi także szczegółowo analizować oraz implementować programy typu C i C++.
- W zakładach produkcyjnych istotną kwestią jest optymalizacja procesów, która ma na celu podniesienie wydajności i poprawę bezpieczeństwa. Inżynier automatyki i robotyki potrafi skutecznie optymalizować zarówno tak zwane procesy dyskretne, jak i ciągłe.
- W zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych potrzebni są specjaliści zajmujący się programowaniem robotów. Do ich zadań należy również obsługa robotów, a także ocena ich kinetyki i dynamiki.
Z kolei absolwenci studiów drugiego stopnia potrafią samodzielnie projektować rozbudowane systemy sterowania. Ponadto ich wiedza obejmuje tworzenie algorytmów przeznaczonych m.in. do robotów manipulacyjnych oraz programowanie sterowników. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą pracować w wielu gałęziach przemysłu. Zapotrzebowanie na takich specjalistów systematycznie rośnie, dlatego młode osoby nie powinny mieć problemu ze znalezieniem dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy. Absolwenci mogą również skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, dzięki którym rozwiną własne projekty.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 7
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.