Termoformowanie (nie mylić z terraformowaniem) to proces tworzenia określonych kształtów ze sztywnych materiałów podgrzanych do odpowiedniej temperatury. Pomoże Wam w tym przedstawiona dzisiaj maszyna do formowania i kształtowania. Mayku, czym jesteś?
Potrafię naprawdę wiele. Wyglądam trochę jak elektryczny grill kuchenny z daszkiem. Czyli ładnie, bo kojarzę się z jedzeniem, ale nie jestem żadnym grillem! Pozwalam tworzyć różne formy przestrzenne. Wykorzystuję do tego obiekty wydrukowane na drukarkach 3D. Poza tworzeniem szablonów szczelnie zamykam produkty w opakowaniach typu blister. Sklasyfikowałabym siebie jako urządzenie do formowania próżniowego. W skrócie – termoformierka. Zasługuję na więcej uwagi, bo choć oferuje wiele możliwości, to nie jestem jeszcze tak szeroko kojarzona na rynku. Niestety oficjalnie nie potrafię mówić, bo jestem wstydliwa, ale nieoficjalnie opowiedziałam o swoich funkcjach zespołowi Botlandu. Jestem Mayku Formbox!
Możliwości Mayku Formbox
Mayku pozwala na stworzenie wielu konstrukcji w szybkim czasie. Platforma formbox posiada wymiary 200 x 200 mm. Formy tworzy się na nietoksycznym, bezpiecznym nawet dla żywności arkuszu. Powstają poprzez odciśnięcie podgrzanego arkusza o grubości zaledwie pół milimetra na ułożonym na platformie obiekcie i jednoczesnym odessaniu powietrza za pomocą praktycznie dowolnego odkurzacza. Jeden szablon pozwala na jednoczesne tworzenie wielu konstrukcji – termoformowanie może być stosowane do produkcji form szerokiej gamy materiałów. Ograniczeniem jest głównie wyobraźnia… i konieczność posiadania odkurzacza 🙂
Kompatybilne materiały szablonów obejmują najpopularniejsze osiągi technologii FDM – PLA, ABS, Nylon oraz większość drukowanych 3D SLA i 3D SLS, a także drewno, stal, aluminium, gips, piankę poliuretanową, glinę, silikon, papier, karton i hartowane szkło. Do odlewów wykorzystacie beton, silikon, czekoladę (serio!), galaretkę (też serio!), żywicę, lód, pianę, jesmonit czy gips.
Oto krótka prezentacja możliwości Mayku w dwuminutowym materiale w serwisie YouTube:
Na początek podłączamy Mayku do prądu. Z boku znajduje się specjalny otwór na rurę odkurzacza. Ustawiamy temperaturę i czas niczym w piekarniku. Wystarczy poczekać kilka minut, aż światełko temperatury zmieni się na zielone. Spokojnie – załączona instrukcja podpowie, ile czasu na rozgrzanie potrzebuje wybrany materiał. Umieszczony na formboxie materiał podgrzeje się i jest gotowy do formowania. Dołączona do zestawu instrukcja jest naprawdę równie prosta jak ten krótki opis.
Co zawiera zestaw Mayku Formbox?
Do zestawu z Mayku Formbox dołączono także:
- 30 arkuszy Mayku Cast Sheet – przezroczyste, bezpieczne dla żywności arkusze wielokrotnego użytku. Łatwe usuwanie szablonów zapewnia lekka, elastyczna i nieprzywierająca powierzchnia. Arkusze w pełni nadają się do recyklingu.
- 30 arkuszy Mayku Form Sheet – łatwe w użyciu białe arkusze o wszechstronnym zastosowaniu. Przydają się do pakowania produktów, tworzenia form i ulepszania projektów dekoracyjnych. W pełni nadają się do recyklingu.
- 1 kg Mayku Pour – nietoksyczny materiał odlewczy. Proszek miesza się z wodą za pomocą dołączonych miarek. Płyn łatwo się rozlewa i szybko tworzy twardy, gładki, biały odlew, który odwzorowuje najdrobniejsze szczegóły. Idealnie nadaje się do malowania i dekoracji po całkowitym wyschnięciu.
Rozpędziliście się w twórczym szale i zabrakło? Nie ma sprawy, artystów nie wolno ograniczać. Nie musicie szukać zapasów daleko – mamy Cast Sheets i Form Sheets w asortymencie.
Pomysły z Mayku
Produkt nie został pozostawiony sam sobie niczym ptak wyrzucony z gniazda – producent Mayku Formbox udostępnia dla widzów inspiracje w przystępnej formie Stories. Na podkreślenie zasługują z pewnością udane inicjatywy zwiększania zainteresowania wśród uczniów. Czasami zwyczajnie też nie chcemy zaczynać wszystkiego od zera. Poruszając się wśród tych historii możemy między innymi obejrzeć:
- proces projektowania samochodów przy udziale dzieci,
- projekty krzeseł,
- tworzenie modeli architektonicznych,
- przygotowywanie i formowanie słodyczy,
- powstawanie modelu szklanej wioski,
- ekologiczne rzeźbiarstwo dla dzieci,
- kreatywne projekty nadające się na lekcje w szkołach,
- pomysły na domowe opakowania i nie tylko.
Poniżej magia Mayku w czystej postaci – tworzenie modeli architektonicznych. Zarówno profesjonalna praca projektowa, jak i hobbystyczna jest taka, jak wygląda – naprawdę prosta. Pomyślcie tylko, jakie niesamowite konstrukcje i postacie mogą powstać w połączeniu na przykład z dziecięcą wyobraźnią. Materiał trwa mniej niż minutę.
Warto zauważyć, że Mayku to oszczędność czasu – czekanie na produkty z urządzeniem jest ograniczone do minimum, a formy powstają nawet w kilka sekund. Otrzymujemy zatem coś więcej niż małą fabrykę – rozpoczyna się fizyczne realizowanie pomysłów na przedmioty, o których marzyliśmy. Wszystko z dopracowaniem najmniejszego szczegółu. Nawet upragnione gadżety ze sklepowych półek zawsze będą miały dla nas jakiś defekt kosmetyczny. Od teraz pozorne błahostki, takie jak choćby w najmniejszym stopniu niekoniecznie pożądany kształt czy wymiar, przestaną być problemem dla posiadaczy Mayku Formbox. Produkt z pewnością przysłuży się domowym cukiernikom, hobbystom gier-bitewniaków takich jak seria Warhammer, projektantom i konstruktorom dekoracyjnych figurek albo popularnych “żołnierzyków” do zabawy…
Z Mayku opcji jest mnóstwo!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.