Spis treści:
Dzieła sztuki są ponadczasowe. Niezależnie od rozwoju technologii zachwycają od… ponad 40 tysięcy lat.
A teraz pojawiła się niesamowita alternatywa.
Człowiek, sztuka i postęp
Za najstarsze dzieło sztuki długo uchodził Człowiek-Lew odnaleziony w 1939 roku w Jurze Szwabskiej i następnie wystawiony w Museum Ulm w Niemczech. Datuje się go na ok. 40 tysięcy lat. Powszechnie kojarzone naskalne malowidła europejskie są tak naprawdę sporo młodsze – mówi się o ich “wieku” w przedziale 14-21 tys. lat. Tak naprawdę Człowieka-Lwa w grudniu 2019 roku zdetronizowało… datowane na 44 tys. lat malowidło, ale z terenów indonezyjskiej wyspy Sulawesi.
A teraz szybki skok w czasie. Pierwsza technika drukowania 3D została opracowana dopiero w 1984 roku. Dziś dzięki jej osiągnięciom możemy podziwiać niezliczone obiekty przestrzenne. Nasi stali czytelnicy i pasjonaci druku 3D doskonale wiedzą, jak niesamowite formy można osiągnąć dzięki przygotowanym uprzednio w prosty sposób modelom. Przedstawiana dzisiaj inicjatywa jest naprawdę wspaniała – oto prawdziwe serce sztuki bijące w rytmie nadawanym mu przez największe i najbardziej znane światowe muzea.
Scan the World - sztuka 3D w muzeum open source
Scan the World to ambitna, tworzona przez społeczność inicjatywa działająca w ramach witryny My Mini Factory, której misją jest dzielenie się rzeźbami i innymi artefaktami kulturowymi. Wszystkie spośród nich można drukować w 3D do woli. Technologie skanowania 3D przyczyniły się w ten sposób do stworzenia ogólnodostępnego, cyfrowego repozytorium dziedzictwa kulturowego z różnych stron świata. Społeczność zachęca do dzielenia się fotografiami swoich reprodukcji i historiami towarzyszącymi ich tworzeniu. W ten sposób rodzi się jedna ze stolic kultury w wersji nowoczesnej.
Największe cyfrowe repozytorium sztuki 3D na świecie
W zbiorach Scan The World możemy znaleźć prace, które należą do zbiorów cieszących się renomą placówek takich jak Luwr, londyńskie The British Museum, SMK Statens Museum for Kunst w Kopenhadze czy Musée des Augustins w Tuluzie. Posiada ono także patronat m.in. University of Cambridge, Victoria & Albert Museum, BBC, The Times, Financial Times czy Open Culture. To naprawdę szeroko zakrojona inicjatywa. W kwietniu 2019 cyfrowe muzeum posiadało niemal 16000 “eksponatów” (uploadowanych artefaktów w postaci plików gotowych do pobrania) i ponad 50 instytucji wspierających, cieszyło się ponad 100 milionami odwiedzin internautów i ok. 4000 pobraniami dziennie. Teraz zeskanowanych i przetworzonych modeli jest już ponad 18000. Ich liczba ciągle rośnie. Scan the World oferuje takie rozwiązania jak:
- sesje konsultacyjne z cyfrowym przechwytywaniem,
- skanowanie 3D na zamówienie,
- optymalizacja oprogramowania dla druku 3D,
- zwięzła archiwizacja danych,
- produkcja finalnych modeli 3D,
- warsztaty i szkolenia,
- informacje zwrotne i wsparcie.
Sztuka 3D - Łącząc stare i nowe
Prezentowane dziś zdjęcia pochodzą ze Scan The World i przedstawiają wydruk 3D. Jakość i faktyczny kształt wydrukowanego modelu zależy od zastosowanego modelu drukarki i filamentu, więc elementy takie jak faktura i szczegółowość detali poszczególnych reprodukcji będą się najprawdopodobniej różnić. Nadal jednak jest to droga do stworzenia czegoś więcej niż dekoracja albo model poglądowy.
Zobaczmy, jak wygląda to na podstawie dwóch sławnych rzeźb – przed Wami Dawid oraz popiersie królowej Nefertiti.
Dawid - rzeźba w druku 3D
Michał Anioł (Michelangelo Buonarotti), 1501-1504
- Waga surowego modelu: 49 g
- Wysokość warstwy: 0.15mm
- Wymiary: 84 mm x 60 mm x 200 mm
Artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne. Postura i anatomia człowieka z najbardziej znanego posągu świata z pewnością przygotowuje go dobrze na nadchodzącą walkę z Goliatem – właśnie w tej scenie został przedstawiony. Przechowywany w Galleria dell’Accademia we Florencji nadal wzbudza żywe zainteresowanie i podziw nad rzeźbiarskim kunsztem Michała Anioła. Stworzono nawet wydruk o imponującej wysokości 175 cm.
Popiersie Nefertiti - rzeźba w druku 3D
Artysta nieznany (prawdopodobnie rzeźbiarz Totmes), ok. 1345 r. p.n.e.
- Waga surowego modelu: 77 g
- Wysokość warstwy: 0.15 mm
- Wymiary: 63.4 x 91.17 x 130.0 mm
Królowa Słońca siedzi w swoim pokoju w części zwanej Muzeum Egipskim, spogląda przez sale i przykuwa wzrok do posągu boga słońca Heliosa z Aleksandrii. Przyjmuje się, że popiersie stworzył około 1345 r. p.n.e. w Amarnie nadworny rzeźbiarz, a sama Nefertiti stała wówczas przed nim jako modelka. Wapienny trzon uzyskał ostateczną formę dzięki kilku warstwom stiuku na koronie i ramionach.
Teraz kształtu i charakteru rzeźbie może przydać każdy posiadacz drukarki 3D. Komentarze w oryginalnym wątku ukazują różne próby wykonania, różne filamenty i różne kolory – jest Nefertiti na podobieństwo brązu, złota czy alabastru, malowana szczegółowo i surowa. Wszystkie są piękne jak sama królowa.
Cyfrowa sztuka.
Inne rzeźby, budowle i artefakty z druku 3D
Na deser zostawiamy Wam 15 wybranych rzeźb z repozytorium. Do naszej dyspozycji są dzieła ze wszystkich kontynentów, wszystkich epok i nurtów, tworzone przez ludzi wszystkich ras i wiar. Znajdziemy wśród nich między innymi rzeźbę, heraldykę, architekturę, garncarstwo, ornamentalne przedmioty codziennego użytku i wiele innych, powszechnie kojarzonych modeli.
Jeżeli zawsze marzyliście o wypełnieniu swojej przestrzeni prehistorycznym, antycznym, średniowiecznym, nowożytnym albo nowoczesnym pięknem, to właśnie nadeszła chwila, w której stało się to łatwiejsze niż kiedykolwiek. A jeżeli szukacie konkretnego arcydzieła, to najprawdopodobniej jest już w cyfrowym repozytorium. W końcu dziedzictwo kultury należy do wszystkich ludzi. Wystarczy połączenie z siecią, trochę filamentu i drukarka 3D.
Drodzy Czytelnicy, a co wydrukujecie Wy?
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.